Hygienic Food Processing, Sortation, Storage and Transport of Packaged Goods

The task of the food processing industry is the transformation of agricultural products into a wide range of foodstuffs. From conveying goods to sorting, picking and storing, Interroll has the right answer when it comes to the needs of the food sector.

What’s more, thanks to their superior reliability and accuracy, Interroll products will help you grow your business by reducing costs and increasing productivity at the same time. Throughout all food plants, but especially in the zones where food comes in direct contact with equipment, it is essential to have safe and thorough cleaning practices. Machines have to be designed following strict hygienic rules to prevent the formation of bacteria.

Food Industry does not only mean food processing but also sorting, storage and transport of packaged goods.

So next to the ultra-hygienic products like our EHEDG & USDA-certified drum motors, Interroll also offers a Modular Conveyor Platform, Crossbelt Sorters and Picking and Storage solutions that are highly reliable and efficient, require very little maintenance and are Industry 4.0-ready.

Interroll also offers solutions for the handling and storage of bottled drinks. Our energy-efficient and robust belt conveyors will help you move bottles and packages safely throughout your facility. From a single bottle to a six-pack, from a carton to a pallet, there's no limit to what we can handle.

Get in touch with us to discuss your projects. Enjoy the journey!

Watch Video

Interroll Products & Solutions for Food Processing & Beverage Handling for Efficient Automation:

We Offer Conveyor Solutions For...

 • Meat & Poultry
 • Seafood
 • Cheese & Dairy
 • Fruit & Vegetables
 • Baked Goods
 • Refrigerated & Frozen Foods
 • Confectionary
 • Snack Food
 • Canned Goods
 • Beverage

Suitable Products for Food & Beverage

 • Ultra-Hygienic Drum Motors
 • Sorters
 • Conveyor Rollers
 • RollerDrive & MultiControl
 • MCP (Deep Freeze Option)
 • Pallet Flow FIFO + LIFO
 • Carton Flow
 • Spiral Lifts 

More Information & Case Studies

Hygiene First

Interroll offers hygienic and energy-efficient solutions for the entire food and beverage manufacturing chain. Get in touch with us to discuss your projects in the food industry. Enjoy the journey!  

Fact Sheet

Find out what are the most pressing issues of the food industry and how Interroll helps you achieve safe and hygienic food manufacturing operations.

Read Fact Sheet

Doubling Capacity

Gastronome is the second largest supplier to the poultry processing industry in France. Discover how the company secured the future of their supply chain.

Watch Video

Automation for Deep Freeze

Our Modular Conveyor Platform is now available for chilled and deep freeze areas.

Deep-freeze logistics will now benefit from an efficient, ZPA material flow down to -30° C.

Watch Animation

White Paper: Drum Motors vs. Gear Motors in Food Manufacturing

A study of the University of Parma compares drum motors and gear motors in the food industry. The results speak loud and clear.

Read More

Pallet Handling at a Bottling Plant

Learn how Pearlwater retrofitted their bottling plant with Interroll's Dynamic Storage solutions. Despite limitations in space, they now dispatch up to 2,000 pallets a day.

Watch Video

Bubnové motory Interroll byly speciálně vyvinuty pro pohon pásových dopravníků a přidružených zařízení na manipulaci s materiálem. Tím, že navrhneme ten nejlepší dopravník pro vaši aplikaci, přebíráme zodpovědnost a těžkou práci na sebe a náš pohon, tím vás necháváme dělat to, co umíte nejlépe.

Disponujeme více než 50ti letými zkušenostmi v oboru potravinářství a jiných náročných odvětvích a o tyto zkušenosti se s vámi rádi podělíme. Není absolutně pochyb o tom, že pohony Interroll nabízí rychlý a jednoduchý způsob, jak zkonstruovat bezúdržbový, hygienický a efektivní pásový dopravník. Co víc by vás zajímalo?

Motor, převodovka a ložiska jsou kompletně uzavřeny a utěsněny uvnitř válcového pláště. Díky tomu nemůžou selhat v důsledku nepříznivých okolních vlivů jako prach, vlhkost apod. Bubnové motory zabírají podstatně méně místa na dopravníku než konvenční motory s převodovkou, protože všechny komponenty jsou integrovány uvnitř válce.

Brožura: Food Processing Industry

Zákaznící společnosti Interroll znají bubnové motory jako chytré řešení pro bezpečné a hygienické provozy v potravinářství.

Naše informační brožura ukazuje proč.

Dozvědět se více o bubnových motorech

Interroll CrossbeltSorter

Interroll, jako nezávislý dodavatel, nabízí produktovou řadu, která perfektně vyhovuje požadavkům a potřebám systémových integrátorů. Zahrnuje jednoduše instalovalelné sortery, které se dají snadno a rychle integrovat do větších systémových celků.

Interroll moduly dopravníků

Chytré, úsporné, flexibilní. Nová generace dopravníkových modulů Interroll je nejvíce všestranná a odolná na trhu. Přináší nejvyšší dostupnost a rozšiřitelnost pro budoucí růst. Nová modulární dopravníková platforma nabízí efektivitu nákladů a energií a je skutečným řešením "plug-and-play", se standardizovanými prvky pro snadné plánování a instalaci.

Rozšíření nebo přestavení systému je možné bez sebemenších zásahů do konstrukce. Přídavné moduly perfektně zapadají do existující dopravníkové dráhy, s minimálními požadavky na konstrukční práci.

Použití standardních komponent, vysoce efektivní pohony jako 24VDC Rollerdrive a vyřazení stlačeného vzduchu, jsou jen některé z důvodů, proč s našimi systémy dosáhnete nejrychlejších návratností ve své třídě.

Zobrazit produkty

Potraviny, nápoje a výrobky pro domácnost musí být distribuovány v polovičním čase. Avšak jak uspořádat prostor, aby vaše zboží běželo jako hodinky? Renomované společnosti po celém světě nalezly odpovědi v technologii Dynamic Storrage.

"Nový systém nám umožňuje podstatně lépe využít své stávající distribuční centrum a rychleji reagovat na potřeby trhu",,

vysvětluje Matthias Schmitt, vedoucí Procter & Gamble Distribution Center v jižním Německu. Za účelem ušetřit prostor a energii, P & G vyměnil drive-in regály za 19.500 paletových míst s využitím spádových drah.

Palety se bezpečně dopravují dolů, pod spádem 4%, od místa pokládky na místo vykládky, principem FIFO(first in first out).

Zde se dočtete více o projektu Procter & Gamble – one step ahead with Interroll Dynamic Storage systems.

Pallet Flow Systém

Interroll pokrývá širokou škálu aplikací, s cílem zlepšit celkovou výkonnost skladování a distribučních center. Od FIFO (First In First Out) až po LIFO (Last In First Out) aplikací, od skladování až po vychystávání a expedici, Interroll má vždy správné řešení pro pokrytí vašich potřeb.

Zobrazit produkty

Consult More References!

Market leader groups such as Nestlé, Emmi, Danish Crown, Frito-Lay, Virto, Coca-Cola or MerAlliance use conveyor technology by Interroll. Quickly installed, these solutions shorten the return on investment of the material handling systems, from production right up to distribution.

View Further References